ÓVODA
Három éves kor alatt is lehet jelentkezni az óvodába
Általában három éves vagy idősebb gyermekeket fogadunk el, de a gyermek közösségben való viselkedésétől függően, illetve ha már volt hasonló intézményben, fiatalabb gyermeket is felveszünk. Miután a gyermek pár próba napot eltöltött intézményünkben, minden esetet külön bírálunk el. A szobatisztaság feltétel.
GYERMEKEM MÉG SOHASEM VOLT HASONLÓ INTÉZMÉNYBEN. HOGYAN ZAJLIK A „BESZOKTATÁS”?
A gyermekek gyakran sírnak, amikor először válnak el az anyukájuktól, de ez természetes része a folyamatnak. Ez egy nagy lépés nemcsak a gyermek, hanem a szülei számára is. A könnyek azonban a szülők távozása után nagyon hamar eltűnnek, de ez csak akkor történik, ha a szülők valóban elmennek. Ha az iskola területén maradnak, sétálgatnak az aula előtt vagy a játszótéren, a gyermek véletlenül megláthatja őket és az elválás folyamata sokkal hosszabb és nehezebb lesz számukra. Az is nagyon fontos, hogy ne akkor menjenek el, amikor a gyermek éppen valamivel nagyon elfoglalja magát, lényeges, hogy elköszönjön és biztosítsák róla, hogy hamarosan eljövünk érte. Az Óvodapedagógusok megértéssel és rugalmassággal a gyermekekkel és szüleikkel, nincsenek szigorú szabályok, hiszen minden gyermek más. A legfontosabb dolog számunkra, hogy biztosítsuk a hatékony oktatást és a szülőkkel való folyamatos együttműködést.
MILYEN A GYERMEK – ÓVODAPEDAGÓGUS ARÁNY AZ ÓVODÁBAN?
Az Orchidea Óvodában a gyermekek létszáma egy csoportban a csoportszoba nagyságától függ. Minden csoportban legalább két Óvodapedagógus van, egy magyarul és egy angolul beszélő.
HONNAN TUDOM, HOGY A GYERMEKEM TANUL ÉS FEJLŐDIK AZ ÓVODÁBAN?
Minden gyermeknek van egy mappája, amibe minden nap elteszik az aznap elkészített feladatlapokat, rajzokat. Ezeket egész évben megtartjuk, és a szülők bármikor megnézhetik őket, megfigyelhetik gyermekük fejlődését. Ezeket a mappákat a gyermekek haza is vihetik a nevelési év végén, minden emlékeztetőül eredményeikről és munkáikról. Nagyon örülünk neki, amikor a szülők velünk dolgozva, beszélgetnek gyermekeikkel otthon az óvodában tanultakról. Az a célunk, hogy minden gyermek egyéni fejlesztést biztosítsunk, hogy akadály nélkül kerülhessen a következő csoportba, később pedig az iskolába. Nagyon örülünk neki, amikor a szülők velünk dolgozva, beszélgetnek gyermekeikkel otthon az óvodában tanultakról. Az a célunk, hogy minden gyermek egyéni fejlesztést biztosítsunk, hogy akadály nélkül kerülhessen a következő csoportba, később pedig az iskolába.
CSAK A TANÉV ELEJÉN LEHET AZ ORCHIDEA ÓVODÁBAN JELENTKEZNI?
Nem. A gyermekek a felvételi eljárás pozitív elbírálása után azonnal elkezdhetik az óvodát, amennyiben van szabad helyünk.
OHEBS
MIÉRT TEKINTHETŐ NEMZETKÖZINEK AZ OHEBS?
Az OHEBS nem akkreditációjában, hanem tanulói- és tanári összetételében tekinthető nemzetközinek. Gimnáziumunkban több, mint egy tucat nemzetiségű tanuló tanul, ezáltal multikulturális környezet jellemzi intézményünket. Ezen felül nemzetközi programokban veszünk részt, és több országban testvériskolánk van.
MIÉRT ELŐNYÖS A KÉT TANÍTÁSI NYELVŰ OKTATÁS?
A két tanítási nyelvű oktatás eredményeképp a tanulók gyakorlatilag felsőfokú nyelvtudást szerezhetnek, képessé válva ezzel akár a célnyelvi felsőoktatásra, akár munkavállalásra. A tanulók eközben minden olyan területtel és tartalommal találkoznak, amelyet „normál” programban tanul a magyarországi diákok többsége.
MIT KELL TUDNI A MAGYAR MINT IDEGEN NYELV OKTATÁSRÓL?
A magyar mint idegen nyelv tantárgy nem akkreditált tárgy az OHEBS gimnáziumban, ezért a nem magyar anyanyelvű és / vagy külföldi tanulók számára is kötelező a magyar nyelv és irodalom tárgyak alap-, közép-, és felsőfokú vizsgák megszerzése. Az érettségi vizsga azonban a nem magyar állampolgárságú tanulók életének a törvényi mentességet lehetőségével, és választhatják érettségi tárgyként.
MILYEN NYELVEKET TANULHATNAK A DIÁKOK AZ OHEBS GIMNÁZIUMÁBAN?
A tanítás nyelve (célnyelv) az angol nyelv, második idegen nyelvként a 9. évfolyamtól – a német, az olasz vagy a francia választható. (Az aktuálisan megnevezett idegen nyelv középszintű oktatásáról a felvételi tájékoztatóban, a választást fel lehet tüntetni a jelentkezési lapon. Az igényt az évhíd 9. osztálytól a tanév első hónapjában érdemes jelezni az osztályfőnöknél és igazgatónál a csoportos bontásokat.) A magyar nyelv és irodalom tantárgyak tanulása minden tanuló számára kötelező, ez utóbbi alól felmentés nem adható.
LEHET-E MENTESSÉGET KÉRNI A MÁSODIK IDEGEN NYELV TANULÁSA ALÓL?
Igen. Amennyiben a tanuló egy ilyen nyelvből államilag elismert, akkreditált, min. B2 szintű komplex nyelvvizsga-bizonyítvánnyal rendelkezik, és ezt hitelt érdemlően bemutatja.
MILYEN ÉRETTSÉGI BIZONYÍTVÁNYT SZEREZHETNEK A TANULÓK AZ OHEBS-BEN?
Tanulóink az Oktatási Hivatal által akkreditált, a két tanítási nyelvű gimnáziumok számára engedélyezett magyar és angol nyelvű érettségi bizonyítványt kapnak, amely magyar, illetve nemzetközi felsőfokú tanulmányok megkezdésére jogosít. Iskolánkban jelenleg nemzetközi érettségi bizonyítvány nem szerezhető.
HOL FOLYTATHATJÁK TANULMÁNYAIKAT AZ OHEBS-BEN VÉGZETT TANULÓK?
Amennyiben a diákok megfelelnek a felvételi követelményeknek, úgy magyar és külföldi felsőoktatási intézményekben (egyetemeken, illetve főiskolai képzéseken) is továbbtanulhatnak.
MEDDIG KELL MEGSZEREZNIE A TANULÓKNAK A KÖTELEZŐ B2-ES KOMPLEX NYELVVIZSGÁT ANGOLBÓL?
A diákoknak a kötelező B2-es komplex nyelvvizsgát angol nyelvből 10. évfolyam végére, az adott tanév utolsó napjáig, augusztus 31-ig kell megszerezniük.
KAPHAT-E MENTESSÉGET AZ A TANULÓ, AKI IDŐ ELŐTT MEGSZERZI AZ ANGOL B2-ES KOMPLEX NYELVVIZSGÁT?
Nem, semmilyen tekintetben sem. Sőt, az angol B2-es komplex nyelvvizsga letétele a 11. évfolyamra lépés feltétele.
KAPHAT-E MENTESSÉGET AZ A TANULÓ, AKI IDŐ ELŐTT MEGSZERZI AZ ANGOL C1-ES KOMPLEX NYELVVIZSGÁT?
KAPHAT-E MENTESSÉGET AZ A TANULÓ, AKI IDŐ ELŐTT MEGSZERZI AZ ANGOL C1-ES KOMPLEX NYELVVIZSGÁT?
HÁNY ÓRÁT HIÁNYOZHAT EGY TANULÓ A TANÉV SORÁN?
A hiányzásokat illetően nincs törvényi maximum, de 250 órát meghaladó hiányzás esetén a tanuló nem osztályozható, kivéve ha a nevelőtestület engedélyezi, és sikeres osztályozó vizsgát tesz. Ha a tanuló hiányzása egy adott tárgyból eléri a 30%-ot, osztályozó vizsgát kell tennie.
HOGYAN IGAZOLHATÓK A HIÁNYZÁSOK?
A tanuló hiányzását a szülő/gondviselő/gyám igazolhatja. Betegség esetén szak-/háziorvosi igazolást fogadunk el. Tartós távollét tervezésekor előzetes szülői kérést kell benyújtani az intézmény vezetőjének. Hivatalos ügyintézés vagy vizsga esetén az ügyintézés dokumentumának fénymásolata szolgál igazolásként.
MILYEN FELTÉTELEKNEK KELL MEGFELELNIE A NEM KÉT TANÍTÁSI NYELVŰ ISKOLÁBÓL ÉRKEZŐ JELENTKEZŐKNEK?
Sikeres bejövő tesztek matematikából, magyar nyelv és irodalomból és angol nyelvből. Ez utóbbi tárgyból sikeres szóbeli szintfelmérő letétele is elengedhetetlen, hiszen csak megfelelő angol nyelvtudással lehet csatlakozni már meglévő csoportjainkhoz. Tantárgyi eltérések (pl. angol célnyelvi civilizáció, második idegen nyelv) esetén különbözeti vizsgát is kell tenni. A 11. évfolyamtól a csatlakozás feltétele min. B2 komplex államilag elismert angol nyelvvizsga-bizonyítvány bemutatása.
MILYEN ESETEKBEN KELL KÜLÖNBÖZETI VIZSGÁT TENNIE A TANULÓKNAK?
Különbözeti vizsgát tesz az a tanuló, aki tanulói jogviszony átvételével másik iskolatípusból kéri felvételét intézményünkbe, és nem rendelkezik az oktatási programunkban szereplő tantárgyakkal szükséges előzményeddel. Különbözeti vizsgát az iskola évente legalább kétszer, augusztus 21–31. között, valamint január 3–15. között szervez.
MILYEN ESETEKBEN KELL OSZTÁLYOZÓ VIZSGÁT TENNIE A TANULÓKNAK?
Osztályozó vizsgát kell tennie a tanulónak a félévi és a tanév végi osztályzat megállapításához, ha:
- nem rendelkezik legalább 3 érdemjeggyel az aktuális félévben (pl. átvétel miatt);
- a tanórai foglalkozásokon való részvétel alól fel volt mentve;
- engedély alapján egy vagy több tantárgy tanulmányi követelményeinek egy tanévben vagy az előírtnál rövidebb idő alatt tett eleget;
- ha a tanulónak egy tantárgyból az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen a kétszázötven tanítási órát meghaladja, és a nevelőtestület döntése alapján osztályozó vizsgát tehet;
- ha a tanulónak egy tantárgyból az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen egy adott tantárgyból a tanítási órák harminc százalékát meghaladja, és a nevelőtestület döntése alapján osztályozó vizsgát tehet;
- előrehozott érettségi vizsgát kíván tenni.
BESZÁMÍTJÁK-E A TANULÓ ELŐZŐ INTÉZMÉNYBEN SZERZETT ÉRDEMJEGYEIT, HA ÁTVÉTELLEL KERÜLT AZ OHEBS-BE?
Amennyiben egy tanuló a tanév közben érkezik intézményünkbe, nem számítjuk be az előző iskolában szerzett érdemjegyeit. Fontos tudni, hogy a félév végi és az év végi értékeléshez legalább 3 db, az OHEBS-ben megszerzett érdemjeggyel kell rendelkeznie minden tanulónak, ellenkező esetben osztályozó vizsgát kell tennie a félév vagy a tanév teljes anyagából. (Amennyiben a tanuló már lezárt első félévi jeggyel érkezik intézményünkbe, a tanév végi értékeléséhez azt figyelembe vesszük.)
VAN-E LEHETŐSÉG MAGÁNTANULÓI STÁTUSZRA AZ OHEBS-BEN?
A 2019. szeptember 1. napjától hatályba lépő törvényi rendelkezések alapján, az eddig magántanulói jogviszonyként ismert jogintézményt felváltja az egyéni munkarend.
Az egyéni munkarenddel kapcsolatos tájékoztatót, amely az általános információk mellett tartalmazza a kérelem benyújtásával kapcsolatos tudnivalókat.
MILYEN FORDÍTÁST KELL BENYÚJTANIA A KÜLFÖLDI BIZONYÍTVÁNNYAL RENDELKEZŐ JELENTKEZŐKNEK?
Intézményünk kizárólag hiteles fordítást fogadunk el, melynek készítésére az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda (OFFI) (1062 Budapest, Bajza utca 52., valamint vidéki kirendeltségei), Magyarország külképviseleti szervei vagy erre felhatalmazott magyar közjegyzők jogosultak.
HOGYAN TÖLTHETŐ LE A TANULÓI JOGVISZONNYAL RENDELKEZŐK SZÁMÁRA AZ INGYENES MICROSOFT OFFICE PROGRAMCSOMAG?
Az Oktatási Hivatal által a tanulói jogviszonnyal rendelkező diákoknak biztosított Office 365 ProPlus programcsomag regisztráció útján.